Obsah fóra Elsat DISKUZNÍ FÓRUM Elsat DISKUZNÍ FÓRUM
Diskuzní fórum kabelové televize Elsat spol. s r. o.
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ČT v 1080p

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Elsat DISKUZNÍ FÓRUM -> Kabelová televize
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stani



Založen: 19.12.2006
Příspěvky: 280
Bydliště: Č.Budějovice

PříspěvekZaslal: čt duben 25, 2019 10:32 am    Předmět: ČT v 1080p Citovat

Bohužel až příští rok...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taipan
Moderátor


Založen: 22.11.2006
Příspěvky: 1442
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: po duben 29, 2019 8:15 am    Předmět: Citovat

Nerozumím. Programy ČT HD ve full HD 1080p šíříme již nějakou dobu v rámci DVB-T2 multiplexu PS11 který se na jaře 2020 změní ve finální mux M21. Nicméně jak jsem tady již dříve uváděl, rozdíl mezi tímto signálem a signálem ČT HD v rozlišení 1080i ze satelitu není pozorovatelný žádný, a to ani při zkoumání zblízka na velké obrazovce. Testy a porovnání jsme prováděli již loni.
_________________
taipan, technik ELSAT s.r.o.
Zdejší neomezený despotický vládce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stani



Založen: 19.12.2006
Příspěvky: 280
Bydliště: Č.Budějovice

PříspěvekZaslal: po duben 29, 2019 4:23 pm    Předmět: Citovat

Aha, to jsem nevěděl. Moje 4 roky stará TV Samsung totiž bohužel nemá DVB-T2 tuner.

Takže koukám jen na DVB-C, kde jsou ČT programy v 1080i.
Myslel jsem si, že když na Kleti zatím v DVB-T2 nejsou ČT programy ve Full HD, nemá je v nabídce ani Elsat a také čeká až na příští rok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stani



Založen: 19.12.2006
Příspěvky: 280
Bydliště: Č.Budějovice

PříspěvekZaslal: po duben 29, 2019 4:57 pm    Předmět: Citovat

V tomto kontextu mě tedy ještě napadá: proč tedy není i v DVB-C ČT ve Full HD (vč. prostorového zvuku - vím, těch pořadů v DD 5.1 moc není, ale snad budou přibývat)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taipan
Moderátor


Založen: 22.11.2006
Příspěvky: 1442
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: út duben 30, 2019 7:59 am    Předmět: Citovat

Právě, že na Kleti programy ČT HD ve full HD 1080p jsou, snad už někdy od loňského jara, nebo kdy to spustili. Jsou v rámci toho přechodového DVB-T2 muxu PS11, z něhož finální mux M21 vznikne jen prostým přejmenováním a taky přeladěním vysílacího kanálu z K50 na K39. Pro toho, kdo o tento signál má zájem a chce si vyzkoušet kvalitu obrazu (jež se od satelitního rozlišení 1080i opravdu neliší), tento mux v síti také šíříme.

Tyto programy v tomto formátu v DVB-C nejsou proto, že i kdybychom je konvertovali z DVB-T2 do DVB-C, tak když je zákazníkům podáme v kodeku HEVC (H.265), tak je moc lidí moci přijímat nebude.
Proto je nabíráme ze satelitního zdroje, kde jsou šířeny ve standardním kodeku MPEG4 H.264 a rozlišení 1080i (asi z kapacitních důvodů) a se zvukem AC3 2.0. V této podobě je mohou přijímat všichni zákazníci vybavení běžnými televizory a STB s HD tunery pro kodek AVC.
_________________
taipan, technik ELSAT s.r.o.
Zdejší neomezený despotický vládce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stani



Založen: 19.12.2006
Příspěvky: 280
Bydliště: Č.Budějovice

PříspěvekZaslal: út duben 30, 2019 9:08 am    Předmět: Citovat

taipan napsal:
Právě, že na Kleti programy ČT HD ve full HD 1080p jsou, snad už někdy od loňského jara, nebo kdy to spustili.


Aha, tak to se omlouvám, to jsem vůbec netušil. Vycházel jsem totiž z toho, že v práci mám DVB-T2 tuner, který přijímá i programy v T2 (např. JOJ Family HD, Comedy Central HD, programy Novy), ale ČT HD vůbec ne... Sad
Netuším čím to je, ale kvůli jsem si (mylně) myslel, že v současnosti ČT HD z Kletě nevysílá a čeká se na ten příští rok.

OK, takže zmýlená z mé strany, toto vlákno se může vymazat..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taipan
Moderátor


Založen: 22.11.2006
Příspěvky: 1442
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: út duben 30, 2019 10:01 am    Předmět: Citovat

No, třeba tyto informace ještě někomu poslouží.

Přechodový DVB-T2 mux PS11 s programy ČT HD na kanále K50 vysílá z Kleti nízkým výkonem a tudíž jeho pokrytí je mnohem menší a na spoustě míst nemusí být vůbec zachytitelný v dostatečné kvalitě. Na nominální výkon 100 kW přejde až finální mux M21 na cílovém kanálu K39 příští rok na jaře.
_________________
taipan, technik ELSAT s.r.o.
Zdejší neomezený despotický vládce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stani



Založen: 19.12.2006
Příspěvky: 280
Bydliště: Č.Budějovice

PříspěvekZaslal: út duben 30, 2019 10:49 am    Předmět: Citovat

Aha, takže asi prosto ČT HD v práci nechytám, bylo mi to divné, protože anténou a zesilovačem to být nemohlo.

A např. ty programy Nova v T2 které přijímám, se vysílají s větším výkonem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taipan
Moderátor


Založen: 22.11.2006
Příspěvky: 1442
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: út duben 30, 2019 12:30 pm    Předmět: Citovat

Ano, ostatní přechodové DVB-T2 muxy již vysílají s nominálním výkonem: PS12 - 100 kW, PS13 - 63 kW.
V kabelovce tyto dva muxy zatím nemáme, ale s koncem DVB-T na ně také dojde.

Tento článek mě dnes pobavil:
https://www.tvkompas.cz/prihoda-z-elektra-divaci-si-stezuji-prodejcum-na-nekvalitni-obraz-v-dvb-t2/

Především tedy tato věta:
Když jsem se prodejce zeptal, proč ukazují na televizích obraz v nízkém rozlišení, odpověděl mi, že potřebují ukázat divákům, jakou podobu obrazu mají očekávat v DVB-T2.
Je to výstižné a zcela pravdivé. Samozřejmě kromě ČT, již ovšem financují (většinou nedobrovolně) daňoví poplatníci - plátci koncesionářských poplatků.
_________________
taipan, technik ELSAT s.r.o.
Zdejší neomezený despotický vládce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Elsat DISKUZNÍ FÓRUM -> Kabelová televize Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com