Obsah fóra Elsat DISKUZNÍ FÓRUM Elsat DISKUZNÍ FÓRUM
Diskuzní fórum kabelové televize Elsat spol. s r. o.
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozbočovač

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Elsat DISKUZNÍ FÓRUM -> Kabelová televize
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bk



Založen: 26.11.2006
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po prosinec 06, 2010 12:14 pm    Předmět: Rozbočovač Citovat

Dobrý den, do anténní zásuvky Elsatu mám přes rozbočovač http://www.omko.cz/index.php?m=eshop&idm=katalog&k=&q=&kod=T106K připojen modem, TV a PC s TV kartou. Funguje to, ale zejména na PC není obraz některých analogových programů nic moc Sad
Můžete mi prosím doporučit nějaký lepší rozbočovač ? Nebo je možné v rozvodu Elsatu použít i nějaký levnější anténní zesilovač s aspoň čtyřmi IEC konektory ?
Děkuji za radu
bk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taipan
Moderátor


Založen: 22.11.2006
Příspěvky: 1443
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: po prosinec 06, 2010 4:01 pm    Předmět: Citovat

Obecně platí, že použít se dá leccos, ale především je potřeba rozvod a rozbočení udělat správně a kvalitně. Protože signál je samozřejmě háklivý na neodborně přidělané konektory na kabel, vakly, zkraty mezi stíněním a středním vodičem atd. Zároveň platí, že především analogový signál je pro kvalitní obraz podmíněn jistou minimální úrovní, která je daná normou a v případě vícenásobného rozbočení je potřeba počítat s fyzikálním útlumem použitých dílů, proto je potřeba přívod nadimenzovat tak, aby i po rozbočení byla na koncových zařízeních dostatečná úroveň. Digitální signál je na vstupní úroveň mnohem benevolentnější, ale zase je háklivý na správnou chybovost datového toku, která nesmí být příliš vysoká.

Samozřejmě je vhodné použít kvalitně stíněné kabely, konektory a další pasivní díly (rozbočovače, odbočovače) a topologii rozbočení a rozvedení signálových kabelů v bytě správně předem navrhnout a následně realizovat. Nelze bezmyšlenkovitě řetězit za sebe rozbočovače, signál pak příliš zeslábne. Obecně lze říci, že rozbočovače s konektory IEC se až na vyjímky nedělají v provedení větším než 1/2. Pro 3, 4, 6 či 8 násobné rozbočení se pak používají kovové rozbočovače s F konektory. Kromě toho je možné například použít řešení s odbočením před TV zásuvkou např. na modem či PC atp., případně si nechat signál od našich mechaniků přeměřit a navrhnout vhodné řešení rozvodu. Použití anténního zesilovače příliš nedoporučuji, pravděpodobně zhorší odstup od šumu i digitální chybovost signálu (BER).
_________________
taipan, technik ELSAT s.r.o.
Zdejší neomezený despotický vládce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bk



Založen: 26.11.2006
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po prosinec 06, 2010 6:06 pm    Předmět: Citovat

Děkuji za vysvětlení, asi bude nejlepší skutečně využít pomoci Vašich techniků a nechat si poradit na místě.
Nicméně - rozbočovač asi zajímá více Vašich zákazníků. Můžete prosím doporučit nějaký konkrétní typ nebo aspoň napsat jeho parametry ?
Já jsem mezitím na internetu našel následující anténní zesilovač - http://www.ivo-pt.cz/antenni-rozbocovac-aktivni-i031-i108.htm . Je šance, že by mohl v rozvodu Elsatu fungovat, nebo je to z odborného hlediska hloupost ?
Děkuji za doplňující odpověď .
bk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taipan
Moderátor


Založen: 22.11.2006
Příspěvky: 1443
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 07, 2010 8:40 am    Předmět: Citovat

Ale ano, takovýto aktivní rozbočovač, který svým ziskem kryje útlum rozbočení (pro čtyřnásobné rozbočení je útlum fyzikálně minimálně 8 dBuV), by mohl celkem bez problémů fungovat. Ale jak to bude v praxi, to se uvidí až po nasazení. Jedná se o aktivní díl, čili je zde větší pravděpodobnost poruchy. A hlavně při zapojení a nasazení je potřeba si dát pozor na možné přebuzení, které by mohlo mít za následek vznik intermodulací, moiré, křížovky či jiných potíží, způsobit zhoršení BER u digitálního signálu a samozřejmě způsobit zhoršení odstupu od šumu. V anténní a televizní technice neplatí, že "čím více, tím lépe". Signálu musí být tak akorát, ani moc, ani málo. Takže uvidíte v praxi, zas taková finanční položka to není.
_________________
taipan, technik ELSAT s.r.o.
Zdejší neomezený despotický vládce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bk



Založen: 26.11.2006
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út prosinec 07, 2010 9:01 am    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď . Ten aktivní rozbočovač si koupím a dám vědět výsledek. bk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bk



Založen: 26.11.2006
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út prosinec 14, 2010 9:27 pm    Předmět: Citovat

Slíbil jsem dát zprávu, takže - koupil jsem aktivní rozbočovač http://www.ivo-pt.cz/antenni-rozbocovac-aktivni-i031-i108.htm a zdá se, že funguje. Je to samozřejmě subjektivní hodnocení, ale příjem analogového signálu na PC vzdáleném 15m od zásuvky se zlepšil a zařízení využívající digitální signál (TV s DVB-C Tunerem a PC s kartou Cablestar HD 2) pracují bez "kostičkování". Jediný problém byl s kabelovým modemem - ten bylo třeba připojit před rozbočovačem. Takže zlepšení, doufám že i u digitálního signálu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOTANIC



Založen: 2.2.2009
Příspěvky: 3
Bydliště: TÝN NAD VLTAVOU

PříspěvekZaslal: st prosinec 15, 2010 12:43 am    Předmět: Rozbočovač Citovat

Já jem loni řešil stejný problém 2xTV,2x PC a 2xTV karty s DVB-C tunerem od TerraTecu.Protože řešení s rozbočovačem kvalitou obrazu nebylo nejlepší tak jsem koupil 2 záuvky,naštěstí puvodní zásuvka je pruchozí a obraz od té doby je perfektní.Musel jsem ještě investovat do kvalitní kabeláže,ale myslím že se to vyplatilo.Neznám co to je rušení a to ani na analogu.Kostičkování na TV kartě od TerraTecu jsem nezaznamenal nikdy,asi má kvalitní tuner(mám ji rok a pul).Mně se toto řešení určtě vyplatilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taipan
Moderátor


Založen: 22.11.2006
Příspěvky: 1443
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 15, 2010 9:04 am    Předmět: bk Citovat

Okay, díky za informace a potitivní zprávu Smile
_________________
taipan, technik ELSAT s.r.o.
Zdejší neomezený despotický vládce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
taipan
Moderátor


Založen: 22.11.2006
Příspěvky: 1443
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 15, 2010 9:09 am    Předmět: Citovat

Kvalitní kabeláž, konektory a vůbec veškeré pasivní, případně i aktivní díly jsou pro kvalitní signál zcela zásadní věc, jak z hlediska materiálu, tak správné montáže. Protože vysokofrekvenční televizní signál je na tom velmi závislý, aby jeho přenos byl kvalitní a bez rušení.
_________________
taipan, technik ELSAT s.r.o.
Zdejší neomezený despotický vládce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Elsat DISKUZNÍ FÓRUM -> Kabelová televize Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com